E-mobility
Language:     en | cz | de | fr | it
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
share on facebook
Milí čtenáři,
pokud mluvíme o narůstajícím trhu v oblasti mobility, máme tím na mysli elektrická vozidla. Zatímco úspěch elektrických automobilů je stále zanedbatelný, do našich životů zcela jistě vstupují elektrokola (s motorovým pohonem i bez šlapání) a kola „pedelec“ ( kdy motor funguje pouze pokud cyklista šlape). Přináší tento fakt novou výzvu odborníkům v oblasti řízení mobility? Mají zjistit, proč elektrická vozidla představují zcela nový způsob dopravy a začínají měnit způsob organizace mobility lidí.

To je také jedním z témat konference ECOMM – the European Conference on Mobility Management. Program je k dispozici online - zde se můžete podívat a registrace je již otevřená.

 

 

Revoluce e-kol: k více než 20% podílu na trhu

Source: Pedelec Adventures

Pedelec a elektrokolo (jaký je mezi nimi rozdíl?) rychle dobývají trhy v Evropě. V Nizozemí je jejich podíl více než 20% v prodejních číslech a více než 40% z celkového objemu prodeje (vzhledem k tomu, že e-kola jsou v průměru dvakrát dražší než normální kola). V Německu se čísla v tomto ohledu pohybují okolo 10% a 20%. Ročně se v Evropě prodá okolo miliónu e-kol na rozdíl od roku 2008, kdy to bylo asi 300.000. V Nizozemí – nepochybně inovátorská země v Evropě – jsou trendy na trhu a v oblasti mobility jasné – jako první si tato kola kupují lidé starší 60 let a poté lidé ve středním věku. Přes 10% lidí v Nizozemí, kteří jsou starší 46 let, vlastní e-kolo a většina z nich jsou ženy (zdroj). Přibývá důkazů, že e-kola nahrazují cesty autem, protože na e-kolech mají lidé tendenci jezdit až o 50% dále než s normálním kolem, používají je v kopcovitých terénech a v horách, používají je lidé staršího věku anebo je lidé používají, pokud nechtějí dorazit do kanceláře zpocení. Tento rychle rostoucí podíl e-kol na trhu zaručuje vysoký vliv na chování v oblasti mobility.
Německá novinářka Susanne Brüsch ukazuje, jak pedelec může dobýt dokonce i Saharu a Mongolsko.

 

 

Propagace jízdy na e-kole

Source: Chrischerf / CC BY-SA 3.0


Podpora jízdy na e-kole může otevřít a nastartovat trh – a v Evropě máme spoustu příkladů finanční podpory:
 • V Bologni, v Itálii je výška příspěvku zdvojnásobena na 600euro v případě, že necháte zlikvidovat starý moped.
 • V Rakousku Landrad project (2009-2010) nabízí slevu z ceny pedelecu v případě, že kupující sdělí, k čemu ho používal. Zjistili, že polovina všech cest na pedelecu by jinak byla uskutečněna na normálním kole, zatímco 35% autem. Každý pátý uživatel služeb Landrad změnil zásadně své chování v oblasti mobility.
 • Poskytovatelé služeb údržby v domácnostech – jsou nuceni podnikat cestu od klienta ke klientovi – vždy viděli používání auta jako jediného praktického řešení. Nyní se však belgický Home Care service (Thuishulp) rozhodl dotovat e-kola pro své údržbáře. (Zdroj: Verkeersspecialist n°190).
Evropský projekt GoPedelec má příručku v několika jazycích, která shromáždila spoustu dobrých příkladů propagace a podpory pedeleců.

 

 

Musíš to zkusit, abys tomu uvěřil

Source: GoPedelec

Nejefektivnější cestou, jak propagovat e-kola a kola „pedelec“ je zkušební jízda (znova se můžete podívat na GoPedelec Handbook.
 • Nizozemská studie [http://fietsberaad.nl/index.cfm?lang=en§ion=nieuws&mode=newsArticle&repository=More+facts+about+the+electric+bike] zjistila, že pokud mají dojíždějící možnost si e-kolo vyzkoušet, 10% z nich si je také rovnou koupí.
 • Proč si e-kolo nevyzkoušet na delší dobu? Švýcarské centrum pro elektro mobilitu m-way [http://m-way.ch/en/service/hire-purchase.html] nabízí elektro vozidla k půjčení, které si později můžete koupit se slevou [http://m-way.ch/en/service/carsharing.html] a získáte i slevu na registraci do švýcarské služby sdílení automobilů Mobility (http://mobility.ch/).
 • Ve Stuttgartu v Německu existovala iniciativa the pedelec leasing [http://www.eltis.org/index.php?id=13&lang1=en&study_id=1944], kdy zákazníci podepsali 4-letou smlouvu a zaplatili asi 30 eur za měsíc. Baterie jsou součástí veřejného systému, který nabízí více než 1000 stanic pro jejich výměnu.
 • Tím, že elektro kola a pedelecy jsou rychlejší a těžší než normální kola, řidiči si na ně musí zvyknout. Pro větší bezpečnost při používání e-kol v Nizozemí existuje několik tréninkových kurzů pro seniory[http://www.fietsberaad.nl/index.cfm?lang=nl§ion=nieuws&mode=newsArticle&repository=Seniors+practice+riding+the+electric+bike], které se konají na připraveném okruhu a pod dohledem profesionálů.
 • Během trvání projektu GoPedelec v Praze, zapůjčená e-kola několik zákazníků vrátilo, protože se obávali na nich jezdit v rušné pražské dopravě. Na to český partner reagoval zorganizováním výukových jízd [http://www.gopedelec.eu/cms/dmdocuments/ekolo_best%20practice4_biketraining.pdf].
Prozatím e-kola nacházejí svou cestu i v zařazení do systémů veřejných kol, například v Call a bike ve Stuttgartu a Aachen v Německu, a do systémů veřejné dopravy OV-Fiets v Nizozemí.

 

 

Nastartují podnikatelé s elektro automobily trh?

Přes masivní propagaci, pobídky, investice a pozornost médií jsou elektro automobily v Evropě kupovány jen zřídka. Na druhou stranu, na trh vstoupili velmi zajímaví podnikatelé – sázející na změnu trhu.
Tři fascinující příklady:
 • Better place v Izraeli vyvinulo revoluční systém výměny baterií – čímž vyřeší problémy různých druhů baterií a zaručí zákazníkovi nejlepší dostupnou technologii baterie. Společnost svoje řešení testuje na celých zemích - zejména v Dánsko - zemi větrné energie a v Izraeli - zemi solární energie. Podívejte se na fascinující video jak tohle může všechno změnit. Společnost Better Place navýšila rizikový kapitál o 700 milionů $, ale zatím nedosáhla průlomu na trhu. Velmi inspirující CEO, Shai Agassi, byl nahrazen koncem roku 2012.
 • Tesla motors v USA dobyla trh s nejvyššími cenami tohoto segmentu: vyvinula nejvýkonnější elektrický sportovní vůz – za cenu 100.000 $, který je velmi populární u celebrit. Vyvinula také super nabíjecí síť. Podívejte se na současnou žhavou diskusi mezi zakladatelem, předním podnikatelem Elonem Muskem a listem New York Times. Tesla se chystá vstoupit na rodinný automobilový trh se svým autem roku a prodej amerických elektro vozidel rapidně stoupá.
 • MahindraREVA v indickém Bangalore, začíná vyrábět relativně nízkonákladová elektro vozidla v supermoderním nízkouhlíkovém montážním závodu a je také zajištěn velkým kapitálem. U elektro vozidel nacházejí “5 C” – čisté (Clean), pohodlné (Convenient), chytré (Clever), nákladově efektivní (Cost-effective) a napojené (Connected).
Všechny tyto společnosti uznávají, že e-mobilita je organizována rozdílně kvůli zdroji energie - a proto nabízejí nadřazené systémy pro hospodaření s energií a informačními systémy - např. Tesla s 17-palcovým systémem s dotykovou obrazovkou představující palubní počítačový systém může na dálku "aktualizovat" spotřebu energie vozů. Tyto e-automobilové společnosti také předpokládají, že vysoký počet automobilových baterií může pracovat jako masivní vyrovnávací paměť pro elektrické sítě – což je velmi zajímavé pro vyrovnání nerovnováhy v případě větrné a solární energie. Společnosti proto vyjednávají smlouvy s veřejnými službami – aby se jejich systém baterií stal součástí veřejné elektrické rozvodné sítě a získal "zelenou" elektřinu pro své vozy. Společnosti si také uvědomují, že ke snížení emisí CO2 dojde pouze v tom případě, pokud bude elektřina vyráběna udržitelným způsobem.

Shrnutí: Zatímco zavedené automobilové společnosti investovaly miliardy do e-automobilů- trh reaguje pomalu. Někteří noví hráči soutěží a spolupracují s automobilovými giganty a všechno toto by mohlo vést k masivní změně – výkonné elektro vozy za konkurenční ceny dobudou trh a stanou se součástí elektrické sítě. Řidiči budou instruováni excelentním systémem řízení mobility a energie a případně vedeni k jinému dopravnímu chování. Tak by použití benzínu dramaticky kleslo, zatímco poptávka po „zelené“ elektřině by stoupla a elektrická vozidla by se mohla stát prostředkem pro skutečný energetický přechod.

 

 

Nechceme ale méně aut?

Source: © 2013 Daimler AG. All rights reserved.

Elektro vozidla snižují místní znečištění a jsou méně hlučná. Neřeší ovšem kongesce a problémy s parkováním, stále ničí městské prostory, způsobují nehody a vedou ke zdravotním problémům, protože lidí nemají dostatek pohybu. Ale jak je popsáno výše, elektro auta mohou dobýt trh. Důvody ke koupi auta, zažité vzory používání vozidel a jejich vlastnictví by se mohly změnit - a mohly by rapidně klesnout příjmy z daně z pohonných hmot.
Jak by se na to měl management mobility připravit? Připojte se k diskusi na konferenci ECOMM, kde bude speciální sekce věnovaná“ E-mobilitě – co zbyde po velkém mediálním boomu“.
 • Seznámíte se s vývojem na trhu v Evropě
 • Porovnáme Norsko (kde pobídky vedou k 4% sdílení elektro aut – to je zdaleka nejvyšší podíl v Evropě) s mírnějším pobídkovým programem pro rozvoj elektro vozidel v rakouských regionech
 • Společně s odborníky v této oblasti prodiskutujeme minulý i budoucí vývoj a jak na něj reagovat z hlediska perspektivy managementu mobility

 

 

Trh úspěchu pro elektro automobily: car-sharing (sdílení aut)

Source: Flickr, Author: Francisco J. Gonzalez

Jediným trhem, kde mají e-automobily v Evropě významný dopad, je Carsharing – existují obrovské systémy se 100% elektrickým automobilovým vozovým parkem.
 • Největším a nejznámějším automobilovým elektro carsharingem je Autolib’ (2011) v Paříži ve Francii (podívejte se na video Jak to funguje) ve francouzštině. V prvním roce se zaregistrovalo 37 tisíc lidí a 1200 lidí se stále připojuje každý týden.
 • Car2go v Amsterodamu poskytuje Carsharing s inteligentním vozovým parkem z elektromobilů (https://www.car2go.com/en/amsterdam/ )(představen v roce 2011) a ve Stuttgartu (v roce 2012), obě města mají více než 300 aut. Společnost si vyvinula vlastní chytrý e-Carsharing pro tento projekt.
Pár menších příkladů:
 • Ve snaze nalákat další zákazníky se Zen Car v Bruselu spojil s energetickou společností Electrabel a nabídla novým zákazníkům jeden měsíc předplatného zdarma, zahrnující 12 hodin jízdy bez poplatku.
 • V Berlíně, se systém Carsharingu chystá otestovat elektro automobil Hiroko. Díky skládacímu mechanismu, mohou tři z těchto vozů parkovat na jednom běžném parkovacím místě.
 •  

   

  Více najdete na

  Source: www.eltis.org

   

   

  Nadcházející události

  • ECOMM 2013 – každoroční Evropská konference k Managementu Mobility
   29. - 31. května 2013 v Gävle, Sweden
   http://ecomm2013.eu/
   Registrace zde
   Program zde

  Pro více událostí navštivte EPOMM Calendar.

   

  ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive