Mobility Centres
Language:     en | de | fr | it | hu | cz
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
 
Dle projektu SUBOMIS: „Centrum mobility je ukázkovým příkladem a prostředkem, jak může být prezentována a komunikována strategie udržitelné mobility“ (přeloženo z: Guide d'évaluation de projet SUMOBIS, str. 13). To je pravděpodobně důvod, proč jsou Centra mobility v Evropě natolik rozšířená. V tomto aktuálním čísle se zaměříme na definici Centra mobility, rozdíly v organizační struktuře a širokou škálu služeb, která Centra mobility nabízejí. Zjistěte více o nové Evropské síti center mobility, které Vám brzy umožní udržitelné cestování napříč hranicemi.

Aktuální zprávy: Belgie se s belgickou platformou mobility managementu (BEPOMM) připojuje k síti EPOMM – EPOMM vítá svého 11 člena!

Termín registrace k ECOMM byl prodloužen do 25 května. Zaregistrujte se!

 

 

Co je centrum mobility?

Centrum mobility (MC) je definováno jako centrum, které poskytuje na míru šité informace a služby v oblasti mobility, nejen pro prostředky veřejné dopravy, ale i další způsoby dopravy, jako parkovací možnosti, car-sharing, půjčoven automobilů, půjčoven kol atd (v souladu s definicemi vytvořenými v rámci projektu Max, str. 15) Centrum mobility působí na městské nebo okresní/krajské úrovni, ve které jsou služby mobility poskytovány. Ačkoliv srdcem MC je veřejná doprava, služby, které se zaměřují pouze na prodej jízdenek a poskytování informací o jízdních řádech, se nepovažují za skutečná Centra mobility. (více na webových stránkách ILS - Institute für Landes- und Stadtentwicklungsforschung).
Ideálně má MC ´fyzickou´ kancelář, kterou je možno kontaktovat telefonicky nebo e-mailem, a ´viruální´ kancelář, tj. webovou stránku, která poskytuje multimodální informace, plánovače cest (jako např. Helsinki Region Transport ve Finsku, Mobil Zentral v rakouském Štýrském Hradci a Centrale di Mobilita v Miláně). Ačkoliv ICT, informační a komunikační technologie, nabývají na významu, přítomnost ´fyzických kanceláří´ zůstává nadále důležitá (např. SUMOBIS).
Kvalifikovaný personál, vyškolený jako konzultant mobility, je jedním z minimálních standardů pro MC viz. prezentace prvního MC ve Štýrském Hradci. ADEME, francouzská národní energetická agentura zpracovala národní studii stavu konzultantů mobility, která vedla k formálnímu ustanovení funkce 'mobility manager' ve Francii. V současné době pokračuje proces formálních příprav, potřeb školení a požadovaných znalostí.

 

 

Organizační struktura

Mobility Centre in Graz

Guide to Mobility Centre in Padua

Mobility Centre in Padua

A Mobility Centre viewed from inside

Ustavení a provozování MC vyžaduje spoluprácí mezi několika partnery: mezi různými provozovateli hromadné dopravy, místními, krajskými a/nebo národními úřady, turistickými kancelářemi, obchodníky atd. Je třeba zajistit rozpočet, z něhož největší část tvoří mzdové náklady. Před několika lety ILS odhadlo celkové náklady mezi 50 a 500 tisíci euro za rok v závislosti na velikosti na velikosti a službách MC.

Mnoho Center mobility pracuje za finanční pomoci z regionů nebo státu, např.:
 • klima:aktiv mobil v Rakousku, agentura ochrany klimatu rakouského ministerstva zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodohospodářství finančně podpořila zavedení 11 nových MC v Rakousku a síť 13 MC ve Štýrsku, zde více.
 • Vlámská vláda v Belgii podpořila vytvoření 5ti MC, jedné v každé provincii, společně s webovými stránkami Slimweg, v úzké spolupráci s úřady v provinciích a všemi poskytovateli udržitelné dopravy (viz: příkladová studie prvního MC v Antverpách).
 • Francouzské ministerstvo dopravy podporuje rozvoj iniciativ v oplastech s nízkými příjmy k podpoře zaměstnanosti, což dosud vedlo ke zavedení 18 Mobility Center (stránky jsou ve Fransouzštině)

Na finančním zajištění MC se podílí provozovatelé veřejné dopravy, místní úřady a další organizace (energetické agentury, turistické kanceláře). V minulých 10 letech bylo založeno mnoho MC prostřednictvím evropských projektů. V nedávné době je to např.:
 • CIVITAS Elan: V březnu 2012 byly 3 Mobility Info Shops otevřeny v Ljubljani. Tato zařízení poskytují informace o veřejné dopravě ve městě a slovinských železnicích. Plánuje se, že minimálně 1 z těchto zařízení bude rozšířeno na plnohodnotné Centrum mobility do konce roku.
 • SEE MMS project (Návrh projektu mobility managementu jihovýchodní Evropy) South East European Mobility Management Scheme project): SEE MMS partnerská města budou mít zavedeno 10 nových MC do konce června 2012. Některá hlavní fakta:
  • MC v italském Lecce (otevřeno 29/11/2011): umístěno strategicky na hlavním vstupu do města, 2 stojany ve městě. Služba nabízí: jízdenky a informace o městské a příměstské dopravě, možnosti parkování a bike sharingu.
  • MC v italské Padově (otevřeno 19/12/2011): situováno na železniční stanici v Padově společně s turistickým informačním centrem, součástí je web portal (pouze v Italštině). Centrum mobility vyřizuje denně asi 50 požadavků.
  • MC v Aténách (otevřeno 10/04/2012): umístěno v info centru turistické a rozvojové agentury na aténském letišti. MC nenabízí pouze informace turistům a rezidentům, ale i jako řídící a koordinační jednotka v Aténách.
  • V rámci projektu SUMOBIS (2009-2011) bylo založeno 5 ´dopravních kanceláří´ v Toulouse, Burgos, Oviedo, Ponferrada a virtuální kancelář v Huelva.
Úspešně se zaměřují na nastavování inovativních služeb v udržitelné dopravě jak uživatelům, tak společnostem s cíli racionalizace cest a podpory udržitelných způsobů dopravy. K dosažení toho jsou zaváděny, vytvářeny, nebo zlepšovány služby s cílem:
 • navržení nových forem udržitelné dopravy cestujícím (car sharing, sdílení soukromých vozidel, půjčovny kol...)
 • zavedení cestovních plánů pro společnosti a univerzity
 • integrace různých informačních systémů pro cestující s cílem poskytnutí komplexních informací

 

 

S malou pomocí MC...

V závislosti na místních podmínkách mohou Centra mobility poskytovat mnoho služeb:
 

Značka nové evropské sítě center mobility

Od června 2012 bude založena první evropská síť center mobility (SEE MC NET) v kontextu SEE MMS. Tato síť sbírá a propojuje všechny informace o veřejné dopravě a data o udržitelné dopravě, která jsou poskytována jejími členy. Síť SEE MC NET nabídne obyvatelům a turistům profesionální, informace vysoké kvality, které jim umožní cestovat Evropou více udržitelným způsobem.

Všechna evropská centra mobility se mohou zdarma zapojit do této sítě prostřednictvím zaslání přihlášky na platformu sítě SEE MC (kontakt Konstantina Tsamourtzi, Athanasios Chaldeakis nebo Ingrid Briesner). Po akceptování přihlášky je členství založeno poskytnutím a publikováním všech dat a informací požadovaných platformou SEE MC NET. Členům je udělen modrý symbol centra mobility.

 

 

Nové publikace v oblasti managementu mobility

 • Udržitelná doprava: Sustainable Transport, Mobility Management and Travel Plans. Marcus Enoch, Loughborough University, UK.
  Vše, co potřebujete vědět o plánech mobility: čím jsou specifické? Jak vypadají? Jak jsou rozšířené a efektrivní? více informací.

 • Cyklistická a pěší doprava: Best European practices in promoting cycling and walking. Transport Research Centre Verne, Tampere University of Technology, Finland.
 • Kniha nabízí poslední poznatky k podpoře cyklistické a pěší dopravy. Nabízí mnoho pohledů, řešení a nápadů pro dopravní inženýry a příslušné orgány ve městech, na úřadech a veřejné administrativě. více informací.

 

 

Následující akce

 
 • Závěrečná konference SEE MMS
  11 - 12 červen - Atény (Řecko)

 • Cities for Mobility World Congress
  1 - 4 červenec - Stuttgart (Německo)
  více informací

 • BYPAD Beginner's training
  2 - 4 červenec – Štýrský Hradec (Rakousko)
  více informací

Pro více akcí navštivte, prosím, EPOMM Calendar.

 

 
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive