Funding Mobility Management
Language:     en | cz | de | fr | it
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
 share on facebook

Milí čtenáři,

hytré telefony dobývají srdce evropských občanů. Více než polovina mobilních telefonů v zemích EU jsou telefony chytré a ohromujících 75% prodaných přístrojů jsou chytré telefony (December 2012). Tyto malé přístroje vstupují do všech oblastí našeho života: jako jsou naše práce, přátelé, rodina…i naše mobilita. A jak jsme si zvykli na toto malé zařízení plné informací sestavených přesně pro naše účely, stejně tak očekáváme, že i možnosti pro naše cesty a dopravu budou flexibilní a pohodlné do stejné míry. Průměrný Evropan stráví téměř 7 hodin měsíčně na sociálních sítích, vytvářením své digitální identity a sdílením částí svého života s ostatními.

EPOMM je přesvědčen, že tento zlatý věk mobilních telefonů je velkou příležitostí pro management mobility. V nedávné německé studii German study (DE), tři čtvrtiny mladých lidí řeklo, že by raději žili bez svých aut než bez svých chytrých telefonů. Informační technologie a gamifikace managementu mobility bude jedním z hlavních témat konference ECOMM 2013. Berte tedy tento u-update jako malou ochutnávku.

Hlavní díky patří skupině na LinkedIn za poskytnutí jejich příspěvků k tomuto tématu.
A vy se také nebojte napsat vaše názory k tomuto e-updatu na twitter, pokud chcete. ;-)

 

Informace v opravdu reálném čase

Zdroj: teleportr.net

Představte si toto: v Lyonu, Julie opouští město a odjíždí vysokorychlostním vlakem do Bruselu, kde hodlá žít půl roku. Její přítel Olivier jí slíbil, že se potkají na nástupišti, aby se rozloučili. Olivier se před cestou podíval na informace o dopravě na internetu a zjistil, že ve městě je velká dopravní zácpa a pokud by jel autem, sraz by nestihnul. Místo toho jede tedy autobusem, ale kvůli zablokované cestě přijede pozdě na nástupiště a Juliin vlak mu právě odjíždí před očima…..

Kdyby měl Olivier chytrý telefon, mohl strávit s Julií pěkných 10 minut na nástupišti před příjezdem jejího vlaku….jak můžete vidět v následujícím videu.

Pravděpodobně jednou z nejdůležitějších předností chytrých telefonů je jejich schopnost zobrazovat informace v reálném čase kdykoliv a kdekoliv během cesty. V Lyonu veřejné, soukromé a akademické zúčastněné strany spojily své síly v projektu Optimod’Lyon. Ten má za cíl soustředit do jednotné platformy všechny údaje o městské mobilitě, včetně sdílení kol a aut. Aplikace předpovídá provoz během následující hodiny a navádí přes chytrý telefon uživatele dopravy tak, aby jejich cesta nebyla ničím přerušována. Na konferenci ECOMM 2013 Bernhard Rüdiger z Německa představí podobnou iniciativu pro Frankfurtský region, nazvanou VIELMOBIL. Tyto projekty představují vizi plynulé mobility vyjádřenou projektem SYNAPTIC v jejich S-MAP 2030.

Dobré aplikace začínají na skutečných potřebách uživatele: v Římě www.muoversiaroma.it mají pro plánování cesty online jednoduché zaškrtávací okénko, kde můžete označit jednu ze tří  možností: jste již na cestě, doma nebo v kanceláři připraveni vyrazit do 5 minut, nebo si dohledat trasu na později.

 

Dokonalé propojení osobních i veřejných informací

Zdroj: www.filewissel.nl

Chytrý telefon je více než jen přenosná čtečka internetu. Má zabudovanou GPS a měřič zrychlení (accelerometer) a chytře kombinuje veřejné a osobní informace. Jestliže je informace, kterou potřebujete, dostupná, upozorní vás na to zpráva („push“), která se jednoduše objeví. Zná váš denní program a může vás vzbudit dříve, pokud přes noc nasněží (Winter Wake-up App). Může vás také upozornit, že potřebujete odejít dříve kvůli silnějšímu provozu nebo vám navrhne, abyste raději jeli autobusem než na kole, protože bude pršet (např. ALDO ve Francii nebo FileAlarm v Nizozemí). Některé z těch nejlepších aplikací jsou velmi stručné, intuitivní a vizuální, jako například holandská mobilní internetová stránka Filewissel (Congestion Switch). Umožňuje řidičům ve vteřině zkontrolovat, zda jejich cesta nebude v tu chvíli rychlejší vlakem než autem. Na druhou stranu, italská myCicero app (IT) jde po komplexnosti. Kombinuje cestovní informace v reálném čase s místními zajímavými místy, službami a online nakupováním.

Zabudovaná GPS poskytuje spoustě aplikacím informace o poloze. V Nizozemí aplikace Uitchecken (NL – “Checking out”) připomíná cestujícím autobusem a vlakem, aby si odhlásili svoje cestovní karty na výstupu, když dorazí na požadovanou stanici. Speciální cyklistická aplikace hledá bezpečné a pohodlné cesty pro cyklisty (e.g. Ride the City, BikeCityGuide), hledá nejbližší půjčovnu kol (e.g. Cycle Hire Widget) nebo stanoviště veřejných kol (e.g. Social Bicycles, Call a Bike) sdílených aut (e.g. car2go), nebo ukazuje, jak spravit kolo v případě, že se pokazí (e.g. Bike Doctor, Bike Repair HD). Aplikace VeloComputer nejenom že zobrazuje rychlost díky GPS, ale také když si cyklisté umístí své telefony na stehno, měří frekvenci šlapání z akcelerometru.

A do roku 2014 bude mít 1 z 5 chytrých telefonů zabudované čipy Nearfield Communication (NFC), které jeho uživateli umožní odemknout brány metra, veřejná kola nebo sdílené automobily pouhým přiložením telefonu ke čtečce (např. autopartage@Toulouse).

 

Od události na Facebooku v mžiku k reálné události

Zdroj: PictureYouth / CC BY 2.0

Představte si toto: Emma byla pozvaná na narozeninovou párty její kamarádky Marie, ale její řidič, maminka, jí řekla, že potřebuje jet autem někam jinam. Emma si tedy sedne za stůl a má co dělat, aby tuto situaci vyřešila. Začíná psát adresu svého bydliště a adresu bydliště své kamarádky do autobusového plánovače a také adresu místního nákupního centra, kam chce jít koupit pro Marii dárek. Porovná cesty a lístky a vytiskne si několik záložních možností. Přihlásí se na Facebook a dá Marii vědět, že přijede o něco později a dá také vědět svému příteli Lukasovi, který s ní měl jet autem, kterým autobusem jede. Koupí si lístek na deset jízd v místním obchodě. Když Emma a Lukas konečně vystoupí z autobusu, nemohou najít cestu k domu Marie.

Kdyby měla Emma chytrý telefon, mohla by se o všechny tyto věci postarat během 5 minut v autobuse. A divila by se, jak se lidé mohli kamkoliv dostat, když ještě nebyl internet….(A co ten dárek?...Zkrátka, neudělá žádnou škodu s kreditem iTunes).

Ve Flandrách (Belgie) by Emma mohla použít svůj facebookový účet pro registraci na buzzynet.be, autobusový plánovač pro mládež. Mohla by kliknout na událost, na kterou ji pozvala kamarádka na Facebooku a mohla tak získat naplánovanou trasu bez zadávání jediné adresy, pokud má svou adresu již dříve zadanou jako oblíbené místo a plánovač rovněž zná adresu nákupního centra. A jedním klikem mohla sdílet tuto cestu s přítelem, s nímž měla jet autem.

Přečtěte si tento článek Eltis kde naleznete podrobnější informace nebo se podívejte na toto video propagační video (v holandštině).

V Nizozemí 9292-app journey planner je plánovač ještě lepší, jelikož umožňuje kontrolovat cestu v jejím průběhu a poskytuje detailní informace o chůzi až do cílové stanice.

Pokud by žila v regionu Rhine-Neckar v Německu, neměla by problém přijít na to, jaká cesta by byla nejlevnější. Po registraci na Touch&Travel, cestující s Deutsche Bahn jednoduše přihlásí svůj chytrý telefon u dotykových bodů na začátku cesty a na konci cesty jej stejně tak odhlásí. Nejlevnější varianta jejich cesty bude vypočítána automaticky. Podobně v aplikaci Get Me To Class pro studenty ve Victorii v Austrálii, jsou na výběr všechny univerzitní kampusy a aplikace poskytne studentům detailní informace o možnostech veřejné dopravy tak, aby byli na vyučovací hodině včas.

 

Sleduj a vyhraj – gamifikace managementu mobility

Zdroj: www.winnenvandefile.nl

pousta kampaní managementu mobility je postavena na udržitelných cestách zahrnujících informace o environmentálním, finančním a zdravotním dopadu takového cestování. Jak Marianne Weinreich z VEKSO vysvětlí na konferenci ECOMM 2013, sledování vlastních tras a cest je v sociálních mediích trendem. „Právě jsem uběhla s Nikem 2,7 mil“ nebo „Ujela jsem na kole 12,5 km s Endomondem“ jsou zprávy aktuálního stavu, které můžete pravidelně sledovat na Facebooku nebo Twitteru. Tím, že uživatelům dáte pocit, že vedete aktivní a „dobrý“ život a pokud do toho zahrnete přátelské soutěžení, můžete tak motivovat lidi k pohybu. Co více, sebe – sledování je zlatým dolem informací pro společnosti a plánovače mobility ve městě, poskytující informace o cestovním chování jejich zaměstnanců a občanů.

Kampaně i aplik ace často přidávají soutěž v sebe sledování. Toto využití herní dynamiky v neherním obsahu, které zapojuje uživatele, se nazývá gamifikace. Na konferenci ECOMM 2013 bude představeno několik aplikací, zahrnujících sebe sledování a gamifikaci, například ONtheMOVE (Marianne Weinreich, VEKSO), Commute greener (Henrik Willford, VOLVO) and From 5 to 4 (Sander Buningh, DTV Consultants). Jiným příkladem může být Mission Atlantis (Belgie), Positive Drive (Nizozemí), BTrackB (Evropa) a BikeMyMoney (celosvětově).

V Nizozemí se management mobility nezaměřuje pouze na přechod na jiný druh dopravy, ale také na to, aby se řidiči vyhnuli dopravní špičce nebo pracovali na dálku, online. Aplikace ‘Winnen van de file’ (bojující s kongescemi) byla zprovozněna, aby zmírnila dopady prací na hlavních silnicích. Aplikace poskytuje dopravní informace v reálném čase a oceňuje body i cenami ty, kteří vyjedou mimo dopravní špičku. Aplikace také sleduje dobu cestování účastníků, a tím tak přispívá ke spolehlivějším dopravním informacím. Podobně také aplikace tripzoom app vyvinutá v rámci evropského projektu SUNSET (podívej se na video) má za cíl zkombinovat informace, gamifikaci a kampaňové funkce.

 

Twituj a sdílej, pokud se ti líbíme

www.facebook.com

Zdroj: www.foursquare.com

Chytré telefony přinesly sociální média do našich kapes. Komunita zabývající se řízením mobility postupně objevuje sociální média jako nízkonákladovou platformu s vysokým dopadem v kampaních. Zábavným a dobrým vizuálním pojetím zprávy a s použitím správné komunikační strategie se vaše zpráva může šířit přímo „virově“, sdílením s dalšími přáteli. V Belgii virová kampaň “Don’t choose auto-matically” dosáhla na YouTube 7000 uživatelů za půl roku za 7500 EUR, včetně nákladů na personál.

Dalším příkladem je představení uměleckých kol do flotily veřejných kol ve Valonii, Finsko, kde byli lidé požádáni o sdílení svých zkušeností s těmito koly na Facebooku. Ale komunikace může jít oběma cestami. V Nizozemí, NLAgency (now Rijkswaterstaat), více než 300 nápadů od komunity aktivních cestovatelů, kterou získali skrze sociální média. Více se o belgických, finských a holandských projektech dozvíte na konferenci ECOMM 2013 (Elke Van Os, BE, Paula Väisänen, FI, and Rick Lindeman, NL).

Za pouhých 250EUR Facebook zdvojnásobil počet účastníků v belgické kampani My Short Trips campaign oproti předcházejícímu roku. Na facebooku může být nastavena také speciální aplikace, fungující na této platformě, jako například Do the Right Mix Facebook game. Samozřejmě, jsou ty i jiná sociální média než Facebook. Uživatelé Foursquare, sociálního média, kteří uvědomí svoje přátele, kde se nacházejí, mohou získat Velocipede badge pokud se 10x přihlásí v prodejně kol. Stále větší počet dopravců používá Twitter aby zajistili svým cestujícím aktuální informace o stavu služeb a zároveň takto sbírají jejich zpětnou vazbu. I „klasické“ webové stránky využívají prvky sociálních médií, které dovolují uživatelům vytvářet osobní domovské stránky, s tzv. „widgetami“, což jsou zkratky jejich oblíbených informací, jako doba příjezdu na nejbližší autobusovou zastávku nebo plán cesty na nejbližší vlakovou stanici u jejich pracoviště (e.g. Scotty (NL) v Belgii nebo Traffikken v Aalborgu, Dánsko).

 

Najdi si cestu hned teď

Foto: courtesy of Kutsuplus

Představte si toto: Finn sdílí auto do práce a domů každý den se svým kolegou, ale dnes odpoledne mu zavolal někdo ze školy, že je jeho syn nemocný a že si ho musí vyzvednout. Blízko jeho kanceláře nejezdí žádný pravidelný autobus, takže buď musí hodinu počkat nebo si musí vzít velmi drahé taxi.

Kdyby měl Finn chytrý telefon a žil v Helsinkách, mohl by jet minibusem za velmi příznivou cenu.

Kutsuplus je na poptávku reagující služba, která byla pilotně zavedena v Helsinkách, najde trasu a vypočte cenu jízdného v reálném čase, reagujíce na žádosti na poslední chvíli (využití Ajelo Ride). Zatímco tradiční poptávkové služby lze zamluvit nejpozději hodinu dopředu, pro Kutsuplus je to maximum. První testy služby potvrdily, že lidé díky ní méně používají auta. A ještě k tomu, auto Finna se nedá srovnat s nabídkou Kutsuplus - velikostí, plně polstrovanými sedačkami, zásuvkami na notebooky a klimatizací.

Chytré telefony také zapříčinily velký boom v aplikacích pro sdílení aut. Přišly s různými druhy příslušenství jako například profily řidiče (jestli je „upovídaný“ nebo ne – podívejte se na BlaBlaCar), možnosti záložních řidičů v případě, že někdo jízdu zruší (např. Wedrive), sdílení jízd na Facebooku (např. Toogethr), hodnocení řidičů (např. Avego), nebo integrace jízdních řádů veřejných dopravních prostředků. V Bergenu v Norsku, Norská správa veřejných komunikací testuje vyvinutí portálu spolujízdy Public Ridesharing Portal který spojuje aplikace ke sdílení jízd a dává informace o dopravě a taxi v reálném čase. Taxi služby jsou také rády, že jim aplikace vyplní prázdná místa a cestující se mohou podělit o náklady na cestu.

Tyhle aplikace propojily hodně lidí a ušetřily spoustu paliva a emisí, ale zatím jsme neviděli službu spolujízdy, která by uspěla v pravidelném minimálním počtu cestujících a mohla tak garantovat jízdu pro každou cestu, plánovanou i neplánovanou (na poslední chvíli). Pokud si cestující nejsou jisti, že služba je 100% spolehlivá, nebudou ji využívat. Nedávno zúčastněné strany ve spolujízdě napříč Evropou zahájili iniciativu CHUMS initiative to greatly improve the take-up and efficiency of car pooling as a main transport mode.

 

Výzva nespočívá v technologii

„Aniž bychom museli“ se zdá být klíčovou frází tohoto e-updatu. Opravdu, chytré telefony mají obrovský potenciál v odstraňování překážek a nejistot v intermodální a na osobních automobilech nezávislé dopravě. Jednou z překážek jsou však různé operační systémy telefonů. Android a iPhone tvoří asi 70%, což pokrývá téměř 97% uživatelů chytrých telefonů a je k tomu třeba 5 různých verzí aplikací. Stále více a více měst nechává vývoj aplikací tvůrčí komunitě vývojářů s tím, že nechávají data o dopravě v reálném čase veřejně dostupná. Například Open Data services v Londýně nebo Rotterdamu (NL).

Jak jste již v tomto čísle viděli, úžasná technologie k přeměně mobility nezávislé na osobních automobilech na bezstarostnou mobilitu již skutečně existuje. Města a poskytovatelé dopravy začínají měnit svoje statická data o dopravě na data v reálném čase, dynamické a spolehlivé informace pokrývající všechny druhy dopravy. Zdá se, že hlavní výzvou pro management mobility bude přimět lidi, aby udrželi krok s inovacemi přicházejícími rychlostí horské dráhy a aby přijali nové možnosti cestování, které jsou nyní jen jeden krok před námi.

 

Nadcházející události

 • ECOMM 2013 - každoroční European Conference on Mobility Management
  29. - 31. květen 2013 v Gävle, Švédsko
  Webové stránky konference: http://ecomm2013.eu
  Registrace zde
  Program zde
 • 9th ITS European Congress – evropský kongres k inteligentním dopravním systémům
  4. - 7. června 2013 - Dublin, Irsko
  www.itsineurope.com

Pro více událostí navštivte EPOMM Calendar.

ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive