The highlights of the ECOMM 2013
Language:     en | cz | de | fr | it
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
 share on facebook

Milí čtenáři,

léto je typické roční období nabyté festivaly a hudebními akcemi. Řízení tisíce lidí, kteří jedou stejným směrem ve stejný čas je opravdovou výzvou pro organizátory, poskytovatele veřejné dopravy a místní úřady. Avšak zlepšení dostupnosti pomocí módů udržitelné dopravy se může vyplatit: dovolí více lidem se akce účastnit, zamezí velkým dopravním zácpám, nabídne větší komfort všem zúčastněným a přispěje k zelenějšímu rázu celé akce. (například akce Velo-city 2013 is a Green Event).

Tento e-update se zaměří na management mobility pro větší i menší události jako jsou festivaly, sportovní akce, koncerty a výstavy. Podíváme se na projekt STADIUM, který vytvořil ITS plánovací nástroje pro větší akce a vyzdvihneme několik dobrých příkladů opatření MM, které se dají použít na všechny druhy akcí po celé Evropě.

 

Doprava na STADION (STADIUM)

Source: STADIUM project

Projekt 7. RP STADIUM, (Inteligentní dopravní aplikace určené pro velké akce s dopadem na městskou mobilitu) nedávno skončil. Jeho cílem bylo zlepšit výkon dopravních služeb a systémů pro velké události ve velkých městech. Tři obrovské události: Světový pohár v Jižní Africe - South African World Cup (2010), Hry Commonwealthu v Indii - the India Commonwealth Games (2010) a Olympiáda v Londýně - the London Olympics (2012) byly využity jako demonstrační události pro ITS aplikace. V Jižní Africe Africa, byla zavedena interaktivní služba dopravy v 19 taxi minibusech. To bylo nakombinováno s rezervačním centrem, které zajišťovalo plynulejší dopravu lidí na místo konání světového poháru (Více na). V Indii ITS aplikace umožnily sledování služeb veřejné dopravy v reálném čase, stejně jako multimodální osobní informace před cestou a v průběhu cesty. (Více na). Doprava během londýnských olympijských her Olympics probíhala velmi hladce i díky dodatečným „Smart Stadium“ kamerám a díky inteligentní analýze videí, kdy jsou automaticky oznamovány kongesce. Pokud jste ještě neviděli video Keeping London Moving 24/7, můžete se podívat.

Největším výstupem projektu STADIUM byla Interaktivní příručka pro plánování velkých událostí Interactive ITS Handbook for Planning Large Events. Příručka se skládá ze dvou částí. První část nabízí informace o plánování velkých událostí a ITS aplikacích zabývajících se kolektivní i alternativní dopravou, řízením poptávky, integrovanými platbami a platformami, řízením dopravy a cestovními informacemi. Druhou částí je ITS nástroj pro podporu rozhodování, který vám pomůže vybrat a implementovat nejefektivnější řešení ITS z více než 30 aplikací ITS pro Vaše velké akce.

 

Informační opatření

Last mile regulator, source: Wikimedia Commons, by Dave Catchpole

Informační opatření jsou řízena poptávkou od návštěvníka, poskytují mu nezbytné informace, které potřebuje pro cestu na danou událost udržitelným způsobem. Tato opatření MM mohou být velice jednoduchá, jako poskytnutí dopravních informací o různých druzích dopravy na zadní straně lístku nebo na webových stránkách akce (například ECOMM 2013), nebo mohou být rozsáhlejší.

 • Webová stránka dopravních informací Londýnských olympijských a paralympijských her například nabízela plánovač cest pro diváky, který více než 2,5 milionům lidí umožnil naplánovat jejich cestu, získat dopravní informace v reálném čase a zkontrolovat si možnosti spojů. Webová stránka obsahovala rovněž informace ohledně skupinového cestování, bezbariérového ​​cestování a dokonce nabídl možnost zarezervovat vycházky s průvodcem. Plánovač cest byl také dostupný na mobilu jako součást aplikace London 2012. Nedávno obdržel také cenu Forward Thinking Award pro excelentní inteligentní dopravní systémy. Více na Travel Demand Management Programme Londýn 2012, nejen pro návštěvníky, ale také pro běžné cestující a byznysmeny (podívejte se také na Bursary Paper for the UK Transport Planning Society.

 • Ancienne Belgique, koncertní sál v centru Bruselu na svých webových stránkách poskytuje multimodální dopravní informace, zahrnující také plánovače cest a informace o systému sdílených kol Villo!, zobrazují dopravní informace v reálném čase na velké obrazovce ve vestibulu. Aby mohlo co nejvíce lidí cestovat městskou hromadnou dopravou, většina koncertů končí ve 22:30.

 • Sociální média byla využita také pro informování návštěvníků festivalu „Ghent Light“. Oddělení mobility spolupracovalo s oddělením policie a společně poskytovaly dopravní informace prostřednictvím Twitteru a Facebooku. To umožnilo řidičům zvolit si nejvhodnější místo Park & Ride v závislosti na místních dopravních podmínkách. (Více na).

 

Veřejná doprava jako logická volba

Source: Wikimedia commons, by Editor5807

Zvýšené využití a vylepšení služeb

Skupinová doprava je logickou volbou, pokud se má hodně lidí dopravit na stejné místo ve stejný čas. To je důvod, proč spousta organizátorů akcí spolupracuje s poskytovateli veřejné dopravy nebo poskytne speciální autobusovou přepravu na místo akce.
Pár příkladů:

 • 13. Světová Gymnaestrada se v červenci 2007 konala v rakouském městě Dornbirn. Jednalo se o akci bez aut, nebyla zde poskytována žádná parkovací místa. Aby bylo možné přepravit denně od 50.000 do 250.000 cestujících, bylo potřeba zavést rozšířenou službu vlaků a autobusů a jejich časů odjezdu, byly použity dvoupatrové autobusy a všechny městské autobusy byly využity ke kyvadlové dopravě na nádraží. Posílená dopravní kapacita umožnila dopravu všech cestujících na místo do 2 hodin. Řidiči autobusů měli také možnost navštěvovat kurzy angličtiny, aby mohli vyhovět požadavkům cestujících. (Více na na straně 12 a 13).

 • Během Euro 2012 UEFA v Polsku autobus na elektrický pohon vozil fanoušky na jednu z cest na finálový zápas. Nová dopravní linka zlepšila přístup veřejnou dopravou z letiště ve Varšavě na fotbalový stadion.

 • Vzhledem k tomu, že zajišťování vyšší kapacity veřejné dopravy je drahou záležitostí, organizátoři festivalu Musiques en stock festival in Cluses (Francie) uskutečnili průzkum, aby zjistili, odkud návštěvníci festivalu jsou a jak se na něj dostávali. Polovina návštěvníků pocházela z Cluses a okolních měst a 78% z nich přijelo autem. Aby organizátoři více motivovali lidi přijet na festival udržitelným způsobem, vypravili o rok později 6 autobusů z okolních měst, který byly skutečně velmi využity (Více na).

 • Pokud je poskytnutí speciálních dopravních služeb velmi drahé, můžete se pokusit motivovat organizátory či místní úřady, aby zorganizovali autobusovou dopravu sami. Festival Mano Mundo festival (v holandštině) v Belgii odměnil tyto iniciativy tím, že umožnil autobusům zastavit přímo před vchodem, nabídl speciální DVD, které cestující naladilo do nálady festivalu a poskytl malé ceny, o které byly cestující zařazeni do tomboly.

 

Podpora veřejné dopravy

 

Integrovaný prodej jízdenek je ideální způsob, jak propagovat veřejnou dopravu pro návštěvníky. Pokud již lístek na akci obsahuje jízdenku na veřejnou dopravu, návštěvníci alespoň zváží cestu tímto druhem dopravy. Existuje spousta příkladů tohoto opatření MM (například Rock Werchter, FIFA Women's World Cup 2011). Pokud není možná doprava zdarma, je dobrým nápadem poskytnout návštěvníkům slevy. Například návštěvníci festivalu Sziget Music Festival, který se konal na ostrově blízko Budapešti (Maďarsko), byli podněcováni ke koupi citypassu Sziget-Budapest citypass. Citypass poskytoval zdarma jízdy tramvají, metrem, autobusy a lodí a jiné benefity (například volný vstup do lázní a na pláž, do muzeí atd.), a to vše za přijatelnou cenu (9 euro za 2 dny, 29 euro za 13 dní).Velmi inovativní způsob, jak podporovat veřejnou dopravu na akcích byl realizován v Madridu (Španělsko). Zde umělci ze Cirque du Soleil, kteří měli ve městě představení, natočili reklamní kampaň, aby všichni využívali veřejnou dopravu. Cirque du Soleil získali také lístky pro všech svých 160 umělců, takže mohli všichni využívat metro a městské autobusy (tisková zpráva the press release).

 

Pojeďme společně!

Source: Wikimedia Commons

Tomu, aby někteří návštěvníci přijeli autem, se dá vyhnout. Pro usnadnění sdílení automobilů pro příjezd na Vaši akci, stačí umístit odkaz na sdílení aut na webovou stránku akce (například Carpooling.co.uk, použitý na akci Rototom Sunsplash event ve Španělsku). Můžete také podnítit lidi k tomu, aby použili spolujízdu (carpooling). Například Eventpool, webová stránka, která organizuje carpooling v Belgii, nabídla prvním 10 registrovaným řidičům se 2 pasažéry na koncert Forest National volná parkovací místa a dopravu autobusem na koncert (více na). Chytré telefony a různé mobilní aplikace nabízí návštěvníkům jednodušší naleznutí ideální cesty, někdy i na poslední chvíli (podívejte se na E-update on IT and gamification).

 

Potřeba integrovaného přístupu

Source: http://mobilityplans.eu

Zavedení individuálních MM opatření tak, aby byl zvládnutý dopravní tok na dané akce, je užitečný, ale je třeba, aby tato opatření byla ideálně součástí ucelenějšího přístupu. Plán cest nebo plán mobility šitý na míru potřebám akce, zahrnující celý balík opatření MM, nabízí ty nejlepší výsledky.

Veřejná správa může hrát důležitou roli při prosazování toho, aby organizátoři akcí vytvořili takovýto plán mobility.

 • V regionu hlavního města Brusel (Belgie)jsou organizátoři povinni vytvořit cestovní plán pro plánované akce, kde bude více než 300 lidí. Brzo bude tato povinnost i pro akce od 1000 lidí Leefmilieu Brussel (ve francouzštině a holandštině), Bruselská správa pro životní prostředí a energetiku pomáhá organizátorům v této záležitosti a na svých webových stránkách poskytuje spoustu informací o tom, jak zlepšit dostupnost na akce udržitelným způsobem.

 • Klima:aktiv Mobil, rakouský akční program pro MM má na míru šitý konzultační program na podporu všech volnočasových aktivit, včetně mobility v kontextu akcí a událostí. Nedávno podpořili festival the Global 2000 Tomorrow Festival (30/05-2/06/2013). Tento zelený festival nabízel spoustu alternativních možností dopravy jako je spolujízda (carpooling) na webových stránkách akce, festivalový lístek jako lístek na veřejnou dopravu a akci Na kole na festival. Další akcí byla cyklotúra 50 km od areálu festivalu s piknikem zdarma, možností koupání, odvozem zavazadel a hudebním doprovodem. Cyklisté, kteří přijeli na první den, také obdrželi zvýhodněné festivalové vstupenky.

 • Město Gent (Belgie) vytvořilo webovou stránku gentevenement.be (see also Eltis case study, která má pomoci organizátorům uspořádat udržitelnou akci. Převážná část informací se týká trvale udržitelné mobility a pomoci organizátorům akcí vytvořit plán mobility.

 

Vyber si své místo dobře

KAA Gent Ideálně je rozhodnutí, kde uspořádám akci či postavím stadion nebo jinou událost, řízeno uvažováním nad tím, jak jednoduše je možné se na toto místo dostat udržitelnou dopravou. V praxi jsou ale upřednostňovány jiné zájmy. Pokud organizujeme akci poprvé na novém místě, je třeba ji využít jako dobrou příležitost na podporu udržitelné dopravy do tohoto místa. To bylo například využito fotbalovým týmem Gentu. Na svých webových stránkách podpořili cyklistiku, veřejnou dopravu, autobusy a spolujízdu inovativními způsoby v tomto pořadí (podívejte se na the pictogramy na jejich stránkách:
 • K dispozici jsou bezplatná hlídaná a krytá parkovací místa pro 800 kol v okruhu 100 metrů od vchodu do stadionu a 2000 dalších parkovacích stanovišť bude brzy vytvořeno 500 metrů od vchodu.

 • Veřejná doprava na zápas je zdarma, pokud přijedete 2 a půl hodiny před zápasem a odjedete 1 hodinu po zápase. Webové stránky nabízí odkaz na plánovač cest s předem vyplněnou destinací.

 • Díky spolupráci s místními podniky v okolí, nabízí 1000 parkovacích míst pro držitele permanentek za předpokladu, že přijedou ve 4.

Potřebujete více inspirace?

KA Sunset Dock

Source: Wikimedia Commons

 

Nadcházející události

Pro více událostí navštivte EPOMM Calendar.

ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive